pondělí 16. února 2015

Péče o domácí projektor

Přestože pořídit si domácí projektor není levná záležitost a zdaleka ne každý si to může dovolit, promítače našli své místo v nejedné domácnosti.  Řada lidí totiž dává přednost domácímu promítání před návštěvou kina, ať už z důvodu pohodlí, nebo z důvodů finančních. Takový projektor nepotřebuje žádnou zvláštní péči, ale i přesto, jako každá elektronika, potřebuje jednou za čas trochu údržby. A jak na takovou údržbu, abychom životnost přístroje prodloužili na nejdelší možnou dobu? Stačí dodržet tři následující rady.


1. Očista

Zhoršila se náhle kvalita vámi promítaného obrazu? Zhoršila (resp. snížila) se vám svítivost projektorové lampy? Není nic jednoduššího než vzít do ručky jemný hadřík a jím zbavit lampu prachových a jiných nečistot. Hadřík je možno mít suchý, ale i navlhčený a samozřejmě nečistot zbavujeme vnější, ale i vnitřní části lampy. V žádném případě ale není vhodné použít jakýkoli čisticí prostředek, poněvadž ten by mohl nadělat více zlého, než-li dobrého a v krajním případě celou lampu či objektiv dokonce odkázat do elektronických věčných lovišť.


2. Péče o objektiv a filtr

Použití hadříku nezabralo? Stále je váš obraz nekvalitní? Chyba bude možná přímo "u zdroje" - na objektivu, nejspíš tam naleznete šmouhy. V takovémto případě sáhněte po originálním balení projektoru od prodejce a najděte speciální papírek, který má být součástí takového balení. V případě, že daný papírek nenaleznete, anebo nezabral, i zde může pomoci vlhký hadřík z měkkého materiálu. Tím se zbavíte veškerých nečistot, ale i šmouh z celého objektivu. No a po každých 300 hodinách (plus minus nějaká ta hodinka) vás čeká výměna prachového filtru, které se ovšem vůbec nemusíte bát, určitě ji hravě zvládnete.


3. Výměna lampy

Projektorová lampa, jakožto každá elektronika, má samozřejmě svou životnost. Nejčastěji je udávaná okolo 2000 - 4000 hodin provozu, tj. svícení. K vyšší hodnotě se ovšem dopracujete používáním tzv. ECO módu, který ale sníží svítivost lampy. Pokud už dospějete k závěru, že nezbývá než lampu vyměnit, musíte pořídit lampu novou, a to buď samotnou, nebo v lampovém modulu. Dále si musíte v originálním balení najít přiložený návod a podle něj při výměně postupovat. A že se vám zdá výměna složitá, nebo si na ní netroufáte? Ani to není nepřekonatelným problémem. Stačí tuto proceduru přenechat lidičkám, kteří jsou za to placeni, v některém z autorizovaných a specializovaných servisů. Jako příklad můžeme uvést profesionální servis veškeré audiovizuální techniky, provozovaný společností C-servis.