Počítačová učebna je v dnešní době nejrychleji rozvíjející se didaktickou pomůcku. Standardem jsou samozřejmě perfektně nastavené počítače. Mimo ty ale může být součástí počítačové učebny také zajímavá AV technika, např. projektor propojený s počítačem na učitelském pracovišti nebo případně s jiným zařízením, umožňující přenos obrazu z počítače či jiného zařízení na zobrazovací jednotku.
Během devadesátých let se v českých školách začali objevovat první počítačové učebny. Poté, s příchodem internetu do škol, započala hotová revoluce. Ať už se jednalo o výuku jazyků, nebo informatiky, studenti a žáci se těšili na interaktivní vyučování.
V každé počítačové učebně se liší její vybavení zejména podle vyučovaného předmětu. Sluchátka a reproduktory naleznete spíš ve třídě věnované jazykové výuce. Ale například dataprojektor nalezne své uplatnění v každé třídě. A když je navíc doplněný o repro soustavu, může být výuka obohacená o promítání vzdělávacích filmů.
Dnes je zcela běžné využívat počítačové učebny jako místo na psaní zkoušek a testů. Protože jen počítače dokáží být dokonale objektivní a vyhodnotí test okamžitě na místě.
Aby byla počítačová učebna funkční, musí mít:
- Perfektně nastavené a propojené počítače
- Software pro zobrazení obrazu na monitoru vybraného okruhu
- Software a hardware pro ovládání učebny pomocí PC (zatemnění, osvětlení, plátno, atd.)
- Zařízení pro zobrazení obrazu ze snímací kamery na velkoplošné plátno
- Software pro sledování monitoru jednotlivých uživatelů učebny